Ho ved Blåvand

Tip en ven
Forrige
Næste

Ho Feriecenter - ferie ved Blåvand. 
På den sydlige vestkyst ved Blåvand Sønderjylland er Ho Feriecenter uden sammenligning, hvis man ønsker sig en rigtig badeferie. Et skønt badeland frister med vandrutsjebane og klatrevæg. Vesterhavet lokker med lange, brede sandstrande, bølger og klitter med hyggelige ”gryder”, hvor du kan nyde det hele i ro og mag.
Ro, hygge og charme finder du også i de uimodståelige feriebyer; Blåvand (hvor Ho ligger lige ved), Henne og Vejers. Området er simpelthen indbegrebet af sommer. 

Der er så meget at opleve og nyde – lange vandre­ture langs vandet, salt og sol og himlens uendelige blå. Det er perfekt for børn, når der skal leges tagfat og sættes en drage eller to i vejret. Vil du køre lidt længere op til Bork finder du også et af windsurfernes favoritsteder. Og for dig, som ønsker at blive inde i vandkanten, er der masser af rav og skønne muslinger at tage med hjem til samlingen. Enhver kan føle sig fri og godt tilpas. 


Feriehusene/ferielejlighederne i Ho Feriecenter ved Blåvand er indrettet og tilrettelagt, så alle kan føle sig godt tilpas. Husene er lyse, praktiske, børne- og handicapvenlige.
Der er bl.a. satelit tv, elvarme og sydvendt terrasse. Boligernes størrelse varierer fra 49m2 til 127m2, så både den lille familie, to generationer, eller to familier har god plads til at hygge sig på.

Af faciliteter kan nævnes: Badeland m. rutschebaner, grotte og vandfald (30 grader) - gratis for boende, børnebassin, solarium, dampbad, sauna, spabad, indendørs- og udendørs legeland med hoppeborg og hoppepude, bowling, udendørs grillhus, bordtennis, poolbillard, airhockey, bar, café, møntvaskeri, reception, restaurant, netcafé. 

Bemærk: Betaling ved brug af forskellige aktiviteter, såsom bowling, netcafé m.m

Seneste kommentarer

Har du været i Ho Feriecenter? Skriv en kommentar:

Om kommentarer

Skriv din kommentar

  • 3.8.10 - Elisabeth Petersen - Vurdering:

    hele familien på 10 var på weekend i hus , alle tiders, god mad og fin service... det gør vi igen.

  • 25.11.09 - hans zacho silkeborg - Vurdering:

    vi var 10 afsted i 3 dage det var alle tiders tur gode lejligheder og rigtig godt mad vi taler ofte om hvor godt det var det er ikke sidste gang vi tager sådanne en tur

  • Giv et gavekort

    Glæd familie eller venner med et gavekort til en dejlig ferie i Danmark. Giv et tilskud til en miniferie, eller en fuldt betalt ferie - du bestemmer beløbet.

  • Gratis overnatning?

    Vidste du, at du næsten hele året rundt kan benytte dig af tilbudet om, at få en ekstra overnatning i Danmark - helt uden merbetaling? Køb fx 3 nætter og betal kun for 2!

  • Travel Kit

    Bestil dit rejsetilbehør online - og med hurtig levering. Alt fra ørepropper og køletasker til solcreme og manicuresæt. Spar 5% - også på tilbudsvarer!

Vejret

  • I dag
  • -2
  • I morgen
  • -1

Kilde: DMI

FolkeFerie på facebook

Credit