Om hotellet

Hyggeligt voksenhotel med skøn beliggenhed

Solimar Turquoise Hotel er et skønt 4-stjernet voksenhotel, som ligger helt ideelt i forhold til byen og sandstranden i Agia Marina. Det naturlige samlingspunkt på hotellet er poolområdet, hvor man finder den hyggelig solterasse med liggestole og parasoller til fri afbenyttelse samt pool med ferskvand. Her finder man også poolbaren, hvor de inkluderede drikkevarer og snacks kan nydes. Det servicemindede personale giver en dejlig feriestemning og der er kræset om detaljerne på hotellet, der blev renoveret i vinteren 2018/2019. Der er desuden en skøn ro på hotellet, som er helt ideelt til par, der gerne vil nyde hinandens selskab i smukke rammer. Hotellet er et voksenhotel og tillader ikke børn under 18 år.

Beliggenhed
Solimar Turquoise Hotel har en skøn beliggenhed kun 150 meter fra centrum af Agia Marina og kun omkring 300 meter til sandstranden. Kun 1,3 km fra hotellet ligger desuden den livlige ferieby Platanias, som byder på et rigtig fint udvalg af restauranter, tavernaer, souvenirbutikker og meget mere. Kører du 10 km i modsatte retning finder du hovedbyen, Chania, som med sin charmerende havnepromenade er et besøg værd.

Faciliteter
Hotellet byder på få, men rigtig fine faciliteter. Det naturlige samlingspunkt på hotellet er poolområdet, hvor man finder den hyggelig solterasse med liggestole og parasoller til fri afbenyttelse samt pool med ferskvand. Her finder man også poolbaren, hvor de inkluderede drikkevarer og snacks kan nydes. Håndklædeservice forefindes mod depositum. Der er desuden et lille udvalg af brætspil, bibliotek med internationale bøger samt TV lounge. Gratis WiFi på udvalgte fællesområder. Vi gør opmærksom på, at internetforbindelsen i Grækenland er varierende, og udfald kan forekomme.

Værelser
Du bor i flotte, rummelige dobbeltværelser eller superior dobbeltværelser. Alle værelser har balkon eller terrasse, bad/toilet, gratis aircondition, TV, telefon, minikøleskab, safety-boks og hårtørrer. Det er desuden muligt at lave kaffe og te på værelset.

På Solimar Turquoise Hotel kan du bo i følgende værelsestyper:
Dobbeltværelse (2 pers.)
Superior dobbeltværelse (2-3 pers.)

Pension
Opholdet er med All Inclusive. Dvs. at alle måltider og frie lokale drikkevarer er inkluderet på ferien. Der serveres morgen-, middag- og aftensmad, som indtages fra buffet i hotellets hovedrestaurant. Tre gange i ugen vil der være temaaftener.

Morgenmad: kl. 7.30-10.00
Sen morgenmad: kl. 10.00-10.45
Frokost: kl. 12.30-14.30
Snacks: kl. 11.00-17.00
Eftermiddagskaffe: kl. 17.00-18.00
Aftensmad: kl. 18.30-21.30
Alle drikkevarer er lokale og kan indtages fra kl. 10.30-23.00

Check-ud fra hotellet
Check-ud sker som regel senest kl. 12.00 på afrejsedagen. For senere check-ud forhør direkte på hotellet ved ankomsten. Kan dette lade sig gøre, er det typisk mod merbetaling direkte til hotellet.

Miljøafgift i Grækenland pr. d. 1/1-2018
De lokale myndigheder i Grækenland har indført en miljøafgift på hotelovernatninger fra og med d. 1. januar 2018. Afgiften er os uvedkommende, og er ikke inkluderet i rejsens pris. Afgiftspris pr. værelse pr. nat varierer fra € 0,50 - € 4,00, og betales direkte til hotellet ved check-in. Bemærk at vores klassificering af hoteller kan adskille sig fra den officielle hotelklassificering på rejsemålet, som ligger til grund for afgiftens størrelse.

Faciliteter

Se alle hotellets faciliteter

Kort

  • Sammen gør vi en forskel ❤

    Når du rejser med os, er du med til at gøre en forskel for vanskeligt stillede familier, som ikke har mulighed for at komme på ferie. Når du booker en rejse, doneres 100,- til FolkeFerieFonden, som årligt sender flere end 280 familier på ferie i Helsingør Ferieby.

    Læs mere om Fonden her
  • Gratis parkering i Aalborg og Billund Lufthavn

    Når du rejser med FolkeFerie.dk gennem Primo Tours eller SunCharter, får du gratis parkering i henholdsvis Billund Lufthavn og Aalborg Lufthavn.

Bestil din rejse

Vent venligst,,
vi søger efter din ferie...

{{getAirportStringDK(hotelOption.Departure.Segments[0].Legs[0].DepartureAirport)}} til {{HotelOptions[0].CountryName}}: d. {{toDateString(hotelOption.Departure.DepartureDate)}}, {{hotelOption.Departure.intervalDefinition}}, {{hotelOption.HotelName.toLowerCase().indexOf('fly') == -1 ? accomodationText() : KunFlyaccomodationText()}}

Ret søgning

Vælg boligtype

Vælg fly

Bolig {{room.RoomNo}} {{room.Adults}} {{room.Adults > 1 ? Voksne : Voksen}} Voksne {{ room.Children.length == 1 ? '+ ' + room.Children.length + ' Barn' : room.Children.length > 1 ? '+ ' + room.Children.length + ' Børn' : ''}}
{{departure.DepartureDate | date : 'dd-MM-yy' }} {{getTimeOfDayDK(departure.Segments[0].Legs[0].DepartureTime)}} {{departure.intervalDefinition}}
{{roomType.RoomName}}
Bolig {{room.RoomNo}} {{room.Adults}} {{room.Adults > 1 ? Voksne : Voksen}} Voksne {{ room.Children.length == 1 ? '+ ' + room.Children.length + ' Barn' : room.Children.length > 1 ? '+ ' + room.Children.length + ' Børn' : ''}}
{{departure.DepartureDate| date : 'dd-MM-yy' }}
{{roomType.RoomName}}
Bolig {{room.RoomNo}} {{room.Adults}} {{room.Adults > 1 ? Voksne : Voksen}} Voksne {{ room.Children.length == 1 ? '+ ' + room.Children.length + ' Barn' : room.Children.length > 1 ? '+ ' + room.Children.length + ' Børn' : ''}}
{{departure.DepartureDate| date : 'dd-MM-yy' }}
{{roomType.RoomName}}
Bolig {{room.RoomNo}} {{room.Adults}} {{room.Adults > 1 ? Voksne : Voksen}} Voksne {{room.Children.length > 1 ? "+ " + room.Children.length + " " + 'Børn' : room.Children.length == 1 ? "+ " + room.Children.length + " " + Barn : ""}}
{{departure.DepartureDate | date : 'dd-MM-yy' }}
{{roomType.RoomName}}
Bolig {{room.RoomNo}} {{room.Adults}} {{room.Adults > 1 ? Voksne : Voksen}} Voksne {{room.Children.length > 1 ? "+ " + room.Children.length + " " + 'Børn' : room.Children.length == 1 ? "+ " + room.Children.length + " " + Barn : ""}}
{{departure.DepartureDate| date : 'dd-MM-yy' }}
{{roomType.RoomName}}
Bolig {{room.RoomNo}} {{room.Adults}} {{room.Adults > 1 ? Voksne : Voksen}} Voksne {{room.Children.length > 1 ? "+ " + room.Children.length + " " + 'Børn' : room.Children.length == 1 ? "+ " + room.Children.length + " " + Barn : ""}}
{{departure.DepartureDate| date : 'dd-MM-yy' }}
{{roomType.RoomName}}

{{getAirportStringDK(hotelOption.Departure.Segments[0].Legs[0].DepartureAirport)}} til {{HotelOptions[0].CountryName}} d. {{toDateString(hotelOption.Departure.DepartureDate)}}{{hotelOption.HotelName.toLowerCase().indexOf('fly') == -1 ? ', ' + hotelOption.Departure.intervalDefinition.replace('dage', 'overnatninger') : ""}}.
Fly fra {{getAirportStringDK(hotelOption.Departure.Segments[0].Legs[0].DepartureAirport)}} kl {{toTimeString(hotelOption.Departure.Segments[0].Legs[0].DepartureTime)}}.
{{hotelOption.HotelName}}: {{hotelOption.HotelName.toLowerCase().indexOf('fly') == -1 ? accomodationText().toLowerCase() : KunFlyaccomodationText().toLowerCase()}}.

Pakkerejse på egen hånd med hotel og rutefly
Charterrejse med danske rejseledere
{{hotelOption.Departure.upgrades[0].Upgrades[0].customerInfo}}

Totalpris fra: {{Summary.Total |currency : "": 0}},-

Førpris {{Summary.Discount + Summary.Total |currency : "" : 0}},-
Førpris {{Summary.ExtraDiscount + Summary.Total | currency : "" : 0}},-
Bestil Rejse
Bolig {{room.RoomNo}}
Pris
Totalt
{{priceItem.Text}}
{{ priceItem.Amount | number:0 }},- -
{{priceItem.TotalAmount |currency:"":0}},-
{{room.ExtraPriceLine.Text}}
{{room.ExtraPriceLine.perPersons |currency:"":0}}
{{room.ExtraPriceLine.Total |currency:"":0}},-
{{segment.Direction}} (Flyvetid: {{getTravelTime(segment)}}) {{segment.PassengerInfo}}
Fra
Til
Afgang
Ankomst
Flyselskab
Flynummer
{{leg.DepartureAirportName}}
{{leg.ArrivalAirportName}}
{{leg.DepartureTime | date:'dd-MM-yyyy HH:mm'}}
{{leg.ArrivalTime | date:'dd-MM-yyyy HH:mm'}}
{{leg.FlightNumber}}
{{segment.Direction}} (flyvetid: {{getTravelTime(segment)}}) {{segment.PassengerInfo}}
{{leg.DepartureAirportName}}
{{leg.ArrivalAirportName}}
{{leg.DepartureTime | date:'EEE dd-MM-yyyy HH:mm'}}
{{leg.ArrivalTime | date:'EEE dd-MM-yyyy HH:mm'}}
{{leg.FlightNumber}}

Vi fandt desværre ikke det, du søgte efter

Prøv eventuelt at ændre dine søgekriterier, f.eks.::

  • Dato
  • Hotel
  • Antal værelser

Du er også velkommen til at ringe til os på 70 30 10 90..


Leder du efter rejser til disse rejsemål?

Der er desværre ingen ledige afgange på det, du søgte
Leder du efter rejser til disse rejsemål?

Malta Kreta Sivota Ithaka Porto Santo Se alle vores rejsemål

Gem den valgte rejse

Send link til rejsen på mail