
Billede: Middelalderbyen Mdina på Malta.
I dag kører vi atter i bus kl. 09.00 mod Maltas højeste punkt, Dingli Cliffs. De næsten 300 meter høje klipper gav et naturligt godt forsvar mod angribende pirater, så her kunne ridderne nøjes med naturens fæstningsværk. Kontrasten mellem det klare, blå hav og de rå klipper er et ganske fortryllende syn.
Vi har også udsigt til riddernes Verdala Palace, der ligger i Maltas eneste skovområde, Buskett Garden med johannesbrødtræer, oliventræer samt appelsin-, citron- og granatæbleplantager. Paladset, der er bygget af stormesteren de Verdalle i 1586, er et stykke smuk arkitektur, der fungerer som sommerresidens for Maltas præsident. Skoven omkring er oprindelig skabt af ridderne som jagtområde.
Herefter går vi rundt i den gamle hovedstad Mdina, der med sine små, smalle og labyrintiske gader kun er for fodgængere. Her har boet mennesker siden stenalderen, og de første beboere menes at komme fra Sicilien. Mdina er berømt for at være en af verdens bedst bevarede middelalderbyer. Tæt på ligger Mosta kirken med verdens tredjestørste kuppel. På det 213 meter høje plateau, byen ligger på, har man et flot, åbent udsyn.
Vi er tilbage midt på eftermiddagen. Resten af dagen er til fri disposition.