Kreta
Grækenlands ferieparadis nr. 1
Inga arbejder til daglig som receptionist i KÞbenhavn og nÄr hun skal holde ferie, rejser Inga og hendes mand udenfor hÞjsÊsonen. Tidligere var det kÞr-selv-ferie i juli, som hittede, og charterferie var en ukendt stÞrrelse. Men for tre Är siden Êndrede det sig fuldstÊndig. Nu rejser de altid udenfor hÞjsÊsonen og de har rejst med FolkeFerie.dk til blandt andet kystbyen Sivota i GrÊkenland, den kanariske Þ Tenerife og Þen Ithaka i Det Ioniske Hav.
Vi har spurgt Inga, hvorfor hun foretrÊkker at rejse forÄr og efterÄr. LÊs hendes rejseoplevelser og se hotellerne, hvor Inga og hendes mand har boet.
Inga's yndlings rejsemÄneder
Maj og september er Ingas yndlingsmÄneder at rejse i. Vejret er dejlig behageligt, attraktioner knap sÄ overrendte, naturen mere frodig, og sÄ er det en del billigere end, hvis du rejser, nÄr det er hÞjsÊson
âMin mand og jeg foretrĂŠkker at tage af sted om forĂ„ret og efterĂ„ret. Her er temperaturerne lige tilpas, for vi vil gerne bĂ„de ud at opleve noget, tage pĂ„ vandreture og bade ved stranden. NĂ„r du rejser uden for skolernes ferier, bliver det ogsĂ„ mere en voksenferie, og du undgĂ„r alt for mange turisterâ, fortĂŠller Inga, der til daglig arbejder som receptionist. Tidligere kĂžrte Inga og hendes mand pĂ„ bilferie sydpĂ„ i juli mĂ„ned, og charterferie var en ukendt stĂžrrelse. Men for tre Ă„r siden ĂŠndrede det sig fuldstĂŠndig.
I begge vores jobs har vi altid haft tvungen ferie i juli mĂ„ned. Men da det sluttede for tre Ă„r siden, tĂŠnkte vi: âAldrig mere ferie i juliâ, og vi var ogsĂ„ klar til mere luksus og ordnede forhold, end kĂžr-selv-ferier kan tilbydeâ. Inga havde hĂžrt om FolkeFerie.dk, der giver 100 kr. til udsatte bĂžrn og familier, for hver rejse, de sĂŠlger. DĂ©t var en filosofi, hun kunne lide, og efter et kig i deres katalog, faldt hun pladask for den grĂŠske kystby Sivota og bestilte en ferie i maj. âDet har vi ikke fortrudt et sekund. FĂžrhen troede vi ikke, at charterferie var noget for os, men det er sĂ„ skĂžnt ikke at skulle tĂŠnke pĂ„ noget og bare lĂŠne sig tilbage og nyde ferien. Der er sĂžrget for alt, fra du letter, til du er hjemme igenâ
I Sivota oplevede Inga og hendes mand en lille, ugeneret havneby med idylliske strande langt vĂŠk fra stress og jag.
âSivota var sĂ„ smuk med kontrasten mellem det klare, blĂ„ vand og de frodige, grĂžnne bakker. Vi nĂžd at slentre rundt pĂ„ den hyggelige havnepromenade, hvor livet gik sin stille gang, og alle stod pĂ„ spring for at servicere os. Service var ogsĂ„ noget, vi mĂŠrkede pĂ„ vores fantastiske hotel. Vi har boet pĂ„ mange hoteller, men Agios Nikolaos er en fredsommelig oase, hvor selv hoteldirektĂžren springer rundt og gĂžr sig umage for, at dit ophold bliver noget sĂŠrligt. NĂ„r vi ikke tog pĂ„ tur, nĂžd vi at ligge i vores solsenge pĂ„ hotellets private strand. Og om aftenen havde vi fornĂžjelsen af at spise lĂŠkker mad pĂ„ hotellets restaurant, mens vi sĂ„ de flotteste solnedgangeâ.
Ud over charterferie i Sivota, har Inga og hendes mand vÊret pÄ Tenerife i maj, og de er netop vendt hjem fra den lille grÊske Þ, Ithaka, i september.
âIthaka er sĂ„dan et sted, du aldrig glemmer. NĂ„r fĂžrst du har vĂŠret der, bor Ăžen i dit hjerte for altid. Jeg vil kalde Ithaka et lille paradis, for den ligner ikke nogen anden grĂŠsk Ăž. Ăen er tydelig italiensk inspireret. Det oplever du blandt andet med den udsĂžgte mad. Og sĂ„ har Ăžen de yndigste, pastelfarvede huse, som putter sig op ad bjergskrĂ„ningerne. PĂ„ Ithaka boede Inga og hendes mand pĂ„ Hotel Captain Yiannis Ăžverst oppe med en stor terrasse.
âVi havde simpelthen en pragtudsigt ud over hele bugten og Vathi by. NĂ„r vi ikke sad pĂ„ terrassen eller badede i swimmingpoolen, gik vi ture i den smukke natur eller sad side om side med grĂŠkerne pĂ„ byens cafĂ©er. Ithaka er et sted, min mand og jeg helt sikkert vender tilbage til, muligvis allerede til september nĂŠste Ă„r, hvor vi har planlagt at fejre vores sĂžlvbryllupâ.